Konstresa till Gävle

Vi besöker Agnes Kulturhus och Länsmuseet i Gävle.
Vi besöker det nyligen invigda Agnes Kulturhus där Gävle Konstcentrums chefsintendent Jan Stene guidar, vi tittar på utställning med konstnären Åsa Jungnelius och tittar på offentlig konst på stan. Efter lunch får vi en visning av 1900- och 2000-talskonst på Länsmuseet Gävleborg med museiintendent Ingrid Broström. Var och en ordnar själv med resa till och från Gävle – du som tar tåget, se tider nedan. De som vill fikar och äter lunch gemensamt på egen bekostnad. DKF står för inträden och kostnad för guidning.
Icke medlemmar betalar 200 kr till DKF, plusgiro 921 85-8, ange namn.
Anmälan och frågor till Torsten Allvar,
torsten.allvar@telia.com senast torsdag 20 februari.
Tidplan
8.30 tåg fr. Falun till Gävle 09.31.
08.30 Promenad till Kulturhuset Agnes. Gävle Konstcentrums chefsintendent Jan Stene berättar om Konstcentrum, visar konst inom Kulturhuset och Konstcentrums utställning med verk av konstnären Åsa Jungnelius. Därefter genomför vi en kortare vandring på stan och tittar på ”Gävle som skulpturstad”.
12.00-12.45 Lunch
13.00-15.00 Besök på Länsmuseet Gävleborg, där museiintendent Ingrid Broström visar de unika samlingarna av konst från 1900- och 2000-talen. Tid finns att titta på museets övriga utställningar.
15.30 Återsamling på Gävle Centralstation. Avslutningsfika med uppföljning av dagens besök.
16.24 Tåget går mot Dalarna, ankomst Falun 17.29.